Blogujeme

Blog

Cena drevodomu na kľúč

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Aká je cena zrubu? Koľko stojí drevenica na kľúč? Na tieto otázky odpovedáme každý deň, a predtým ako povieme cenu, položíme záujemcom veľa otázok. Dôvod je jednoduchý: neexistuje drevenica alebo zrub, ktorý by bol vhodný pre všetkých. Každý z nás má iné požiadavky, očakávania, predstavy a možnosti. Je to ako s autom – niekto chce viac airbagov, automatickú klimatizáciu, špeciálnu farbu a niekomu stačí základná výbava.

Čo určuje cenu drevostavby

Kanadský zrub alebo slovenská drevenica

Chcete drevodom na trvalé bývanie alebo na rekreáciu? Do tohto rozhodovania vstupuje aj európska únia, hlavne pri kanadských zruboch, ktoré nie sú oficiálne schválené na trvalé bývanie. Firma, ktorá to s vami nemyslí dobre, postaví, čo si objednáte. Seriózna spoločnosť si vypočuje vaše predstavy, porovná ich s možnosťami každej drevostavby a uľahčí vám rozhodovanie slovenská drevenica alebo zrub.

Materiál je alfou a omegou drevostavby

V prípade slovenských dreveníc záleží na tom, čí má byť postavená zo surového alebo sušeného lepeného dreva. Sušený materiál je o približne 100% drahší, cena práce je rovnaká.

Pri surovom dreve dosiahnete prirodzený vzhľad drevenice. Musíte však počítať s tým, že surové drevo pracuje rozmerovo aj tvarovo, takže pri vysychaní môžu nastať deformácie a trhliny. Z tohto dôvodu musí stavba zo surového dreva rok zostať v štádiu hrubej stavby, a keď „sadne“, až potom sa môžu dokončiť práce v interiéri.

Pri sušenom lepenom dreve čakať nemusíte, pretože má tvarovú a rozmerovú stálosť. Môžete teda pokračovať v prácach až do stavby na kľúč. Samozrejme, je vidieť štruktúru lepeného dreva – chýbajú trhliny, zvlášť na čelách je poznať, že je to „zlepenec“.

Od rozmeru hranolov závisí zabudovaná kubatúra reziva, ktorá tvorí najväčšiu časť ceny hrubej stavby. Pri kanadských zruboch je to rovnaké. Chcete aby zrub vyzeral masívne? V tom prípade odporúčame priemer guľatiny 40 cm. Pre „štíhlejší“ dojem vám bude stačiť priemer 28 cm. Cenový rozdiel môže byť aj dvojnásobný.

Hrubá stavba kanadského zrubu

Dispozičné riešenie a konštrukčná časť

Čím viac vnútorných stien, tým viac dreva a cena skeletovej stavby bude drahšia. Aj tu sa dajú robiť rozumné kompromisy – priečky môžu byť zo sendvičovej konštrukcie, pokiaľ si nevyberiete obklady v cene 50 €/m2.

Krycie lišty na slovenských dreveniciach

Používajú sa v pozdĺžnych špárach medzi jednotlivými trámami. Určujú ako bude drevostavba vyzerať. Úplne bežná hladká lišta je v cene 1,2 €/bm, ale ozdobná frézovaná vás bude stáť do 5 €/bm.

Aby ste mali presnejšiu predstavu, drevenica o rozmere 6×10 m bude na obvodových stenách potrebovať 380 bm líšt, čo v konečnom výsledku môže priniesť úsporu takmer 1450 €.

Pri kanadských zruboch starosť o lišty odpadá – nepoužívajú sa.

Veľkosť otvorov v obvodovej konštrukcii

Čim väčšie okná a dvere, tým bude skeletová stavba lacnejšia, ale pri cene za okná budete nemilo prekvapený.

Všeobecne platí, že 1 m2 steny je lacnejší ako 1m2 výplňovej konštrukcie (okná alebo dvere).

Ako je to s oknami?

Najlacnejšie sú plastové, tie však patria skôr do montovaného domu s omietkami ako do drevostavby. Drevené Eurookná s alebo bez obložiek ostenia a drevohliníkové sú drahšie. Najvyššiu cenovú kategóriu, ale aj najkrajší vzhľad získate s dvojitými oknami, ako na starých dreveniciach. Tie už patria do zákazkovej stolárskej výroby  a ich cenu je možné určiť až po dodaní nákresov, výbere povrchovej úpravy apod.

Strešná krytina: plech, škridla alebo plast?             

Najviac ušetríte, ak si vyberiete plechovú krytinu. Tú však neodporúčame, na drevostavbu sa vôbec nehodí, budete bielou vranou.

Ťažká krytina t.j. škridla je drahšia. Väčšinou ide o Bramac alebo Tondach. Vyzerá oveľa lepšie ale vzhľadom na vlastnosti tohto materiálu, je vysoká pravdepodobnosť zatekania na rizikových miestach zložitejších striech, ako sú napr. úžľabia. Na klasickú, jednoduchú „á-čkovú“ strechu je však ideálna.

Plastový šindeľ je veľmi dobrá napodobenina dreveného šindľa. Má vysokú životnosť a dajú sa s ním vytvoriť jednoliate úžľabia, takže aj pri zložitejších strechách bude zárukou, že nebude zatekať. Ideálny je na dosiahnutie vzhľadu pôvodných dreveníc, ktoré mali spodné suknice aj horné holubníky. Nevýhodou je však náročnejšia a teda aj drahšia montáž. My používame len plastový šindeľ Eureko.

Strešná krytina drevodomu

Elektroinštalácia a zdravotechnika

Boli by ste prekvapený, ako sa práve v týchto dvoch faktoroch líšia požiadavky klientov. Hovoriť v tomto prípade o lacnejších a drahších riešeniach nemá význam. Elektroinštalácia a zdravotechnika rozhoduje nielen o praktickej stránke, ale aj o celkovom pohodlí vášho bývania.

Predchádzajúce parametre drevostavby najviac ovplyvňujú cenu drevenice alebo zrubu. Teraz už máte predstavu na aké otázky by ste mali získať odpovede, aby ste sa dopracovali k najpresnejšej cene na kľúč. Ale.

Nepýtajte sa na cenu drevodomu na kľúč, ak viete len veľkosť obytnej plochy

Nikto, kto to s vami myslí dobre, ju nepovie. Presná cenová ponuka sa totiž dá určiť až po dodaní realizačnej dokumentácie kde sú konkrétne materiály a množstvo použitého materiálu.

Napríklad, len pri výmene druhu dlažby za drahší sa môže cenová ponuka zmeniť na nepoznanie.

Ako postupovať pri zistení ceny drevostavby na kľúč?

  1. Pokiaľ si len robíte prieskum, tzn. nemáte projekt, nechajte si pripraviť cenovú ponuku hrubej stavby. Podľa obytnej plochy sa dá odhadnúť koľko vás bude stáť dokončenie na kľúč. Mali by ste však vedieť aký druh stavby chcete (drevenica alebo zrub), typ krytiny, druh okien.
  2. Keď zistíte, že na to máte, nechajte si vypracovať projektovú dokumentáciu (radi vám s ňou pomôžeme), aspoň k stavebnému povoleniu. Z nej sa už dá pripraviť cenová ponuka na kľúč s presnosťou 90%. Samozrejme, nikdy nedáme takúto cenu na kľúč do zmluvy, pretože stále vychádzame z výmerov počítaných na počítači. Najrozumnejšie pre vás bude, nechať si urobiť zmluvu na hrubú stavbu.
  3. Až po jej ukončení sa dajú miery presne zamerať a cena na kľúč aktualizovať. Teraz získate presnú cenu drevostavby na kľúč. U nás sú takmer vždy zamerané výmery menšie, ako výmery počítané v 2D modely na počítači.

Garantujeme vám, že u nás nikdy nebudete prekvapený navýšením ceny

Dôvod je jednoduchý: vieme, čo všetko obsahuje proces výstavby a všetky položky započítame do ponuky. Toto nás odlišuje od väčšiny konkurencie, ktorá neskôr klientom pripočíta „zabudnuté“ položky ako napríklad demontáž a montáž skeletu, dopravu, žeriav,  ubytovanie – stravovanie alebo výrobnú dokumentáciu.

Veríme, že vďaka týmto informáciám budete pozornejší pri zisťovaní ceny vašej vysnívanej drevenice alebo zrubu a vyhnete sa neočakávaným prekvapeniam s navýšením ceny.

Ing. Daniel Černák
projektant drevostavieb v spoločnosti PINUS - LOG, s.r.o.
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Mobil: 0911 605 109

Pozrite sa na našu prácu. Takto sme pracovali na slovenskej drevenici Magurka.

Slovenská drevenica Magurka

banner kontaktujte nás

logo-pinuslog-pata.png