Blogujeme

Blog

Kanadský zrub alebo slovenská drevenica?

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Ponuky firiem na výstavbu slovenskej drevenice alebo kanadského zrubu na vás útočia z každej webovej prezentácie. Pre aký typ stavby sa však rozhodnúť? Ktorá stavba je lacnejšia alebo ktorá dlhšie vydrží? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Náklady na výstavbu sú približne rovnaké

Aj keď je výstavba kanadského zrubu technologicky náročnejšia a vyžaduje si ručné opracovanie guľatiny, zaplatíte za ňu približne rovnako ako za stavbu slovenskej drevenice. Menšie cenové rozdiely môžu spôsobiť práve stavebné detaily, vďaka ktorým majú kanadské zruby a slovenské drevenice svoju nezameniteľnú podobu.

Technológia výstavby je odlišná, vysoká kvalita rovnaká

Ukážka kanadského zrubu

Aj keď môžu tieto zrubové stavby vyzerať na prvý pohľad podobne, majú odlišnú technológiou výroby. Stavba slovenských dreveníc je založená na dlhoročnej tradícii, ktorá vychádza z bohatých skúseností a zručností predchádzajúcich generácii. Spôsob výstavby kanadských zrubov sme prevzali a v porovnaní s tradičnou stavbou dreveníc je relatívne nový, nakoľko sa k nám dostal až v polovici 90. rokov.

Hlavný rozdiel medzi týmito technológiami je v spôsobe spracovania dreva. Stavba kanadského zrubu je náročná na manipuláciu s guľatinou, a preto pri nej využívame aj ťažkú techniku. Drevo, ktoré vyťažíme, následne ručne opracujeme. Pri stavbe slovenskej drevenice síce nerobíme pozdĺžne rezanie kmeňov, ako je to v prípade zrubov, ale získané drevo upravujeme na stavebné rezivo hobľovaním a orezávaním hrán.

Uvedené technológie si vyžadujú veľa remeselnej zručnosti a presnosti. Obidve ovládame na najvyššej úrovni aj vďaka neustálemu zdokonaľovaniu sa v tesárskych technológiách a využívaniu najnovších poznatkov a odporúčaní asociácie „The International Log Builders Association" so sídlom v Kanade, ktorá združuje najvýznamnejších výrobcov zrubových stavieb.

Čo je lepšie pre celoročné a čo pre rekreačné bývanie?

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý typ stavby je lepší pre rekreačné alebo celoročné bývanie. Všetko závisí od priemeru stavebnej guľatiny, resp. reziva. Napriek tomu, že technológia kanadských zrubov pochádza zo „zamrznutej" Kanady, u nás sa stavia najčastejšie z guľatiny o priemere 280 - 350 mm a slovenské drevenice z hranolov hrúbky 180 - 300 mm. To ich predurčuje skôr na rekreačné bývanie. Ak však chcete bývať v nádhernom kanadskom zrube, postavíme vám ho z guľatiny o priemere 350 mm a jeho tepelno-izolačné vlastnosti budú vhodné aj pre trvalé bývanie.

Životnosť kanadských zrubov a slovenských dreveníc

Ukážka slovenskej dreveniceKanadské zruby aj slovenské drevenice majú rovnakú životnosť. Dokážu vytrvalo odolávať nepriaznivým prírodným podmienkam, aj plynutiu času. Aby sme zabezpečili čo najdlhšiu životnosť našich stavieb, v prvom rade používame najkvalitnejšie kusy dreva. Stavby starostlivo ošetrujeme osvedčenými ochrannými náterovými látkami, aby dokázali vydržať silné nárazy vetra, vysoké teploty i silné dažde. Počas užívania vám radi pomôžeme s odbornou starostlivosťou – spokojní klienti sú našou najlepšou reklamou.

Uviedli sme odpovede na vaše najčastejšie otázky týkajúce sa rozdielov medzi kanadskými zrubmi a slovenskými drevenicami. Ten najvýznamnejší je vizuálny, kanadský zrub nemusí vždy „zapadnúť" do rázu slovenskej dediny, ale na druhej strane poskytne nádherné bývanie v horskom štýle.

Správne rozhodnutie je založené na správnych informáciách. Veľmi radi vám ich poskytneme viac, stačí nás kontaktovať. Bude nám cťou pre vás pracovať.

logo-pinuslog-pata.png